Zabezpiecz instalację przed mrozem
Minione noce i kilka kolejnych z temperaturą do -10 stopni.
Przypominamy, by zabezpieczyć instalację wodną i kanalizacyjną przed zamarznięciem, dzięki czemu unikniemy problemów związanych z brakiem wody i kłopotliwą w tych warunkach pogodowych naprawą.
Najbardziej narażone na zamarznięcie są niezabezpieczone rury, znajdujące się na ścianach budynków oraz instalacje, znajdujących się w piwnicach, na strychach czy poddaszach, na korytarzach, w komórkach. Gdy są to pomieszczenia nieogrzewane, narażone na wpływ zimna (uchylone okna, wybite szyby, nieszczelności dachu, zepsute drzwi), łatwo o zamarznięcie wody. Na domiar złego w wymienionych wyżej przestrzeniach często są umieszczone wodomierze – najdelikatniejsze elementy instalacji wodnej, najbardziej narażone na uszkodzenie przez zamarzającą wodę.
Wodomierze można owinąć tkaninami, a rury osłonką z pianki poliuretanowej. Gdy instalacja wodna nie jest w okresie zimy używana, jeśli to możliwe należy ją opróżnić.
Przypominamy:
zabezpieczamy pomieszczenia, w których znajdują się urządzenia wodociągowe i wodomierze, przed działaniem mrozu (naprawa ubytków w ścianach, wstawienie brakujących szyb, uszczelnienie drzwi i okien),
- sprawdzamy, czy pokrywa studzienki wodomierzowej nie jest uszkodzona – najlepiej korzystać z pokryw ocieplonych,
- zabezpieczamy wodomierz izolacją cieplną w taki sposób, by był możliwy odczyt licznika (łatwe odsłonięcie tarczy),
- izolujemy przewody wodociągowe i kanalizacyjne, przechodzące przez pomieszczenia nieocieplane, (w okresach z ujemnymi temperaturami można dogrzewać te pomieszczenia, utrzymując dodatnią temperaturę),
- elementy sieci wodociągowej, wykorzystywane jedynie w okresie letnim, zabezpieczamy poprzez ich odwodnienie i zamknięcie zaworów.
Jeżeli dojdzie do zamarznięcia wody na wodomierzu i jego uszkodzenia, należy bezzwłocznie to do nas zgłosić: telefon 672 541 239. Pracownicy działu wodociągów dokonają wymiany wodomierza. Należy jednak pamiętać, że jest to usługa odpłatna.